Идентификация



Мерки за защита при бедствия Печат Е-мейл
Написано от Връзки с обществеността   

 

ПРАВИЛА


ЗА ПОВЕДЕНИЕ И ДЕЙСТВИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ НАВОДНЕНИЕ

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ПРЕДВАРИТЕЛНО


НАВОДНЕНИЕТО е природно бедствие, при което временно се залива земна местност или територия с огромно количество вода, вследствие на повишаването на нивото на водните басейни и речните корита. Причините за повишаването на нивото на тези водни басейни могат да бъдат различни - интензивни валежи или снеготопене, скъсване на язовирна стена, разрушаване на диги, високи вълни или човешка дейност.

Осведомете се за риска от наводнения за населеното място, в което живеете или работите. Потърсете информация от общината или кметството за районите, които е възможно да бъдат залети. Информирайте се за най-близкото безопасно място, най-късия и безопасен маршрут, по които трябва да се евакуирате. Следете съобщенията по радиото, телевизията, местни радиовъзли и изпълнявайте конкретните указания, съобразно създадената ситуация.

Подгответе си предварително и поддържайте „Чанта за оцеляване”, поставена на удобно, познато на семейството място, която да съдържа:  фенерче с резервни батерии,  необходимите Ви лекарства,  материали за първа помощ, джобна свирка,  дрехи и бельо ,  храна и вода, прибори за хранене , тоалетни принадлежности и лични хигиенни материали и др.

При възникване на опасност и /или наводнение, незабавно позвънете на тел. 112. Съобщете: вашето име; отчетливо и ясно кажете какъв е проблема (наводнение, залети площи и др.) има ли пострадали или застрашени хора. Посочете адреса (град, населено място, квартал, улица, №, близка пряка) и не затваряйте телефона преди оператора.Уведомете вашите близки, съседи и колеги за опасността.

КОГАТО СЕ НАМИРАТЕ В ДОМА СИ

Изключете газта и електричеството, спрете водата, поставете на възможно най-високото място, всички по-ценни предмети, вещи, хербициди и химикали, вземете „Чантата за оцеляване”, задължително вземате личните си документи, ценни вещи, пари (кредитни, дебитни карти), нотариални актове, застрахователни полици и други документи за собственост и напуснете по най-бързия начин дома си като изпълнявате указанията на местната власт и органита на МВР.

При невъзможност за напускане на сградата, се преместете на най-горните етажи или покрива. За положението си съобщете на тел. 112 или известете близките си за своето местонахождение. При невъзможност за евакуиране на животните, отворете вратите на помещенията, където са затворени.

КОГАТО СТЕ НАВЪН

Ако се намирате близо до корито на пълноводна река или в дере, незабавно се отдалечете и се придвижете към най-близкото възвишение, не заставайте под/над мостове/ подлези, надлези/,

не правете опити за пресичане бързо течащи и залети площи, освен ако сте сигурни, че водата е до коленете ви, не пийте вода от наводнени водоизточници.

КОГАТО СТЕ В АВТОМОБИЛ

При пътуване с МПС е препоръчително да спрете на възможното най-високото и безопасно място и изчакате спадането на нивото на  водата.

Не спирайте на/под мостове и надлези, в подлези и други потенциално опасни от заливане с вода обекти и съоръжения.

ПРАВИЛА

за поведение и действие на населението при земетресение

І. При сеизмично спокоен период.

  1. Мебелите вкъщи да се закрепят здраво , да не се поставят тежки и лесно падащи предмети на високи места .
  2. На удобно и лесно достъпно място вкъщи да имате поставени фенерче, радиоприемник на батерии, чанта за документи и ценни вещи, аптечка с необходимите лекарства, джобна свирка, резерв от храна и вода, дрехи в зависимост от сезона.
  3. Пестициди, отровни химически и лесно-запалими вещества да са подредени в здраво затворени съдове на обезопасени места.
  4. Входа на жилището да се поддържа свободен и да не складират предмети.
  5. Да се определят най-безопасните мяста в жилището, които ще се заемат при земетресение, като се има предвид, че най-опасни са балконите, външните стени, стълбища и асансьори.
  6. Необходимо е да се подготви план за поведение на всеки член от семейството при земетресение.

ІІ. При усещане на първия трус.

  1. Ако се намирате на закрито:

а) не трябва да напускате сградата (жилището , училището) в която се намирате , освен ако можете да я напуснете за около 10 секунди, като се дава предимство на деца, възрастни и болни ,   а учениците да спазват указанията на учителите по стълбището – не ползвайте асансьор ;

б) да се заема най-безопасното място в сградите – под рамката на врата, до вътрешните стени, под стабилни маса и легло;

в) стойте далеч от стъкла, прозорци, външни врати и стени, и всичко, което би могло да падне върху Вас;

2.  Ако се намирате на открито, незабавно се отдалечете на безопасно място от сгради, дървета и стълбове на разстояние най-малко тяхната височина.

3.  Ако сте в автомобил е необходимо да спрете незабавно и да изчакате отминаването на трусовете, като избягвайте спирането в близост до или под сгради, дървета, мостове и стълбове на електропреносната мрежа.

ІІІ. След земетресението.

1.   Възможни са вторични трусове.Тези вторични трусове са обикновено по-слаби от основните, но могат да бъдат достатъчно силни и да доведат до допълнителни щети на отслабените вече конструкции.

Те могат да се случат в първите часове, дни, седмици или месеци дори след основния земетръс.

2.Изключете електричеството, газта и водата.

3.Напуснете незабавно сградата(ако сте на закрито), като вземете подготвения багаж(фенерче,радиоприемник, чанта с документи и ценни вещи, аптечка с необходимите лекарства, свирка, резерв от храна и вода), по стълбището – не ползвайте асансьор .

4.Окажете първа помощ , ако около Вас има пострадали.

5.Следете информациите по БНР и местните радиостанции за развитието на бедствието.

6.Слушайте (гледайте) предаванията по захранваните с батерии преносими радиоприемници (телевизори). Следете за последната информация относно

създалата се извънредна ситуация.
7.Използвайте телефон само за спешни повиквания.
8. Пазете се от предмети, които могат да изпаднат от рафтовете.
9.Стойте далече от пострадалите места и райони. Останете далече, освен ако вашата помощ не е изрично поискана от полицията, противопожарната охрана или спасителните служби. Върнете се в къщи, само когато властите потвърдят,

че това е безопасно.
10.Имайте в предвид ако живеете в крайбрежни райони, че са възможни сеизмични морски вълни (наричани "приливни вълни"). Когато местните власти предупредят за цунами, трябва да ви е ясно, че това е поредица от опасни вълни на път да достигнат брега и да пометат всичко по пътя си. Стойте далеч от брега, като по-възможност изберете по-високо и устойчиво място,

например близкия хълм.

11.Помогнете на ранените или затиснати лица. Не забравяйте да помогнете на вашите съседи, които могат да изискват специална помощ като деца, възрастни хора и хора с увреждания. Оказвайте първа помощ, когато е уместно и според възможностите. Не премествайте сериозно ранени лица, освен ако те са в непосредствена опасност от последващи наранявания. Обадете се за помощ.
12.Почистете от разлети лекарства, белина, бензин или други запалител ни течности незабавно. Напуснете района, ако усетите миризмата на газ или изпа

рения от други химически вещества.

13.Проверете комините по цялата им дължина за повреди. Незабелязани

увреждания биха могли да доведат до пожар.
14.Проверете битовите системи за газоподаване, електрофикация, водоснаб дяване и канализация.

- Проверете за изтичане на газ. Ако сте усетили миризмата на газ или чуете шум като продухване или съскане, отворете прозорец и бързо напуснете сграда та. Изключете газоподаването чрез външния основен клапан и оповестете газовата компания за това . Изключили веднъж газта по някаква причина, тя

трябва да бъде включена обратно от специалисти.
- Огледайте за увреждания по електрическата система. Ако виждате искри, скъсани или протрити кабели, или усетите миризмата на прегоряла изолация, изключете електрозахранването от основния бушон или главния прекъсвач (шалтер) на веригата.

-Проверете за увреждания по канализацията и водопроводните тръби. Ако подозирате, че канализацията за отходните води е повредена, избягвайте използването на тоалетните.

 


МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА И ПРАВИЛАТА ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ ЯДРЕНА И РАДИАЦИОННА АВАРИЯ:


Радиоактивно замърсяване може да възникне вследствие на радиационна авария, трансграничен пренос, превоз на радиоактивни вещества или при нарушаване мерките за безопасност при работа с източници на йонизиращи лъчения.

I. ПОВЕДЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПРИ ПОВИШЕНА РАДИОАКТИВНОСТ В ПЪРВИТЕ ЧАСОВЕ СЛЕД АВАРИЯТА

При възникването на радиационната авария, с опасност за населението, ще бъдете уведомени своевременно. Сигналът се подава чрез локалната сиренна система на АЕЦ "Козлодуй", Българското национално радио, Българската национална телевизия, местни радиотранслационни възли и други средства.

-Спазвайте конкретните указания на специализираните органи на МВР.
-Ако компетентните органи препоръчат, извършете йодна профилактика по дадената ви схема. Не вземайте йодни таблетки по собствена преценка.
-Имайте готовност да бъдете евакуирани, за целта следете подаването на съответния сигнал. Поставете в полиетиленови пликове документи за самоличност, пари, лекарства, носими ценности, комплект връхни дрехи, храна за две-три денонощия, питейна вода.
-Ако имате в дома си противорадиационно укритие, веднага го заемете, при липса на укритие вземете мерки за уплътняване на вратите и на прозорците.
-Консумирайте само трайни и консервирани продукти.

-Ограничете излизането от дома си, ако това е наложително използвайте противогаз, противопрашни маски, марлени превръзки. След пребиваване на открито свалете обувките и връхните дрехи и ги приберете отделно.

-Спазвайте правилата за лична хигиена.

-Следете информацията за обстановката по радиото и телевизията.   Изпълнявайте точно указанията на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.

ІІ. ПРИ ПОЛУЧАВАНЕ НА СИГНАЛ ЗА ЕВАКУАЦИЯ

- Изключете електрическата, газовата и водопроводната мрежа и загасете печките, затворете вратите и прозорците и спуснете пердетата, вземете със себе си най-необходимото.

- Евакуация с личен транспорт до пункта за специална обработка ще се разрешава само ако предварително ви е даден специален евакуационен пропуск.

- Не вземайте домашни животни, затворете добитъка и оставете в помещенията вода и храна за 2-3 дена. Ако е необходимо животните ще бъдат евакуирани допълнително от съответните органи.

- В пунктовете, на границата на 30-километровата зона, ще получите указания за новото ви местожителство.

ІІІ. ПОВЕДЕНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО В СЛУЧАЙ ЧЕ НЕ Е НАЛОЖИТЕЛНО ИЗВЪРШВАНЕТО НА ЕВАКУАЦИЯ

1.СПАЗВАНЕ НА ЛИЧНА ХИГИЕНА:

Измивайте ръцете си старателно, особено преди хранене, къпете се всекидневно.

Дишайте през носа, а при излизане през маска или навлажнена кърпа. При влизане в жилището трябва да събуете обувките и да свалите връхните дрехи, съхранявайте ги отделно.

2.КОГАТО СЕ НАМИРАТЕ В КЪЩИ:

Не трябва да се напуска жилището до изясняване на обстановката. Затворете прозорците и добре ги уплътнете, проветрявайте само при тихо време и то чрез прозорец, на който сте поставили в 3-4 пласта тензух или друго парче плат. Не метете и не тупайте, почиствайте ежедневно с влажна кърпа. При ползване на прахосмукачка, изходящата струя трябва да се филтрира допълнително през мокра кърпа. Изпирайте често дрехите и спалното бельо, не сушете на открито. Хранителните продукти съхранявайте в плътно затворени съдове, следете указанията и конкретните мерки за кулинарната им обработка.


3.КОГАТО СЕ НАМИРАТЕ НА ОТКРИТО:

Не метете двора, оросявайте със струя вода тревните площи и обливайте пътеките около къщата си. Не сядайте на тревата и другите зелени площи. Не се къпете в открити водоеми. Не предприемайте излети и разходки сред природата. Ограничете пътуванията, особено по черни и прашни пътища. Необходимо е често да се мият улиците и тротоарите.


4.ОБРАБОТКА НА ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ И ВОДА:

Не консумирайте хранителни продукти, за които е обявена временна забрана.     За предпочитане е да използвате наличните консервирани и други трайни хранителни продукти. Ако се налага пренасяне на храни, поставете ги в найлонови торби. Запазването на хранителните продукти да става в мазета, затворени килери и ниши или в херметически затварящи се съдове. Обработвайте и приготвяйте храните в затворени помещения. Изключете от менюто си листниковите зеленчуци и млякото. Сравнително по-безопасни са оранжерийните плодове и зеленчуци, морковите, картофите, птичето и свинско месо, както и океанската риба. Използвайте сухото мляко за ежедневното меню на децата.   Замърсените хранителни продукти, които не подлежат на термична обработка, консумирайте само след обилно измиване с вода и допълнително изкисване за 24 часа.

При готвенето обезкостете и нарежете месото на парчета до 70 г., накиснете го във вода /1:4/ за 24 часа и изхвърлете водата. Сварете месото и изхвърлете първия бульон. Вода за питейни и домакински нужди да се взема само от закрити, контролирани и разрешени за ползване водоизточници.

Препоръчително е децата да пият предимно минерална вода с ниско съдържание на радон.

5.МЕРКИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЖИВОТНИТЕ И СЕЛСКОСТОПАНСКАТА ПРОДУКЦИЯ:

През първия период на високо замърсяване, животните да не се извеждат от оборите, да се преустанови пашата, а храненето да става с навлажнен концентриран или с груби фуражи. Боксовете и другите закрити помещения да се измиват ежедневно с вода. Останалите на открито сено и други фуражи да се ползват след отстраняване на горния слой /10-15 см/. Добитите през периода фуражи да се складират за около 2 месеца. Реколтата да се събира във възможните най-късни агротехнически срокове. За намаляване степента на замърсеност на растителните суровини, спазвайте конкретните указания на компетентните органи за обработването на продуктите и сроковете за използването им.